• Wpisów: 657
 • Średnio co: 1 dzień
 • Ostatni wpis: wczoraj, 23:36
 • Licznik odwiedzin: 17 257 / 1008 dni
 
blackberryswirl
 
blackberryswirl: Na jednym z przedmiotów na studiach miałam opracować case study w oparciu o działalność sieci Piotr i Paweł. Moja prognoza okazała się całkowicie błędna, ale dostałam bdb za logikę wypowiedzi. Napisałam, że PiP w przyszłości nie będzie powiększać sieci o sklepy w mniejszych ośrodkach, ponieważ będą chcieli zachować wizerunek luksusowych delikatesów dla wymagających klientów, szukających unikatowych, niedostępnych w dyskontach produktów. No i nie miałam racji. W moim małym miasteczku rok temu został otwarty PiP i chociaż regularnie robię w nim zakupy, nie da się nie zauważyć pustoszejących półek i powrórki z Almy.

Przeczytałam wywiad z prezesem i wiceprezesem PiP (o tutaj: www.wiadomoscihandlowe.pl/(…)skoro-jest-tak-dobrze-…) i nie trzeba mieć stopnia z ekonomii, żeby czuć ściemę. Najpierw kłopoty miała powodować przerwa wakacyjna, kiedy klienci PiP wyjechali na urlopy do mniejszych miejscowości, w których nie ma sklepów sieci. Potem winne były zmiany na magazynie. Obecnie przedmiotem dyskusji jest kanibalizacja czyli ruch obecnych klientów między różnymi sklepami PiP zamiast przyciągania nowych nabywców, co nadal brzmi jak poważne kłopoty.

W komentarzach ktoś słusznie zauważył, że prawdziwym problemem są ceny dumpingowe dyskontów, które wprowadzają markowy towar na tygodniową przecenę o 50% przyciągając klientów. No fakt, ale musiałabym być naprawdę bardzo zdesperowana, żeby pójść do Biedronki po pieczywo, słodycze (szczególnie pączki i inne wypieki) albo warzywa/owoce. Ogółem brzydzę się Biedronką (na moim osiedlu to brudny, zagracony sklep w którym stoi się kwadrans w kolejce do jedynej czynnej kasy) i poza dobrą ceną mascarpone i jednym sokiem mandarynkowym kupuję tam rzadko i z konieczności.

Obawiam się, że PiP może upaść. Nie płakałam za Almą, parę lat temu nie było mnie stać na zakupy w Almie, ale PiPu będzie szkoda. Szczególnie, że to naprawdę nie jest drogi sklep i jeśli chodzi o produkty typowe, jest tak samo drogo jak w Lidlu. Ale pamiętam jak parę lat temu w TVNie debiutował serial "Przepis na życie" i w pierwszym odcinku bohaterka, która właśnie straciła pracę, robiła zakupy w Almie. Ktoś wtedy napisał komentarz który szedł mniej więcej tak - "TVN znowu oderwany od rzeczywistości, bezrobotna kupująca w Almie, haha". Najwyraźniej podobnie jak świętej pamięci Alma, Piotr i Paweł chyba nie oderwał się od wizerunku drogiego supermarketu, z którym całkiem nieźle uporała się Stokrotka i Delikatesy Centrum, też niegdyś uchodzące za wyższą spółkę wśród spożywczaków.

 •  
 • Pozostało 1000 znaków
Wyświetlanie: od najstarszego | od najnowszego
 •  
   
  Wydaje mi się, że tracą to czym kiedyś przyciągali i dlatego wiedzie im się coraz gorzej. Kiedyś mieli w asortymencie mnóstwo importu niedostępnego w innych miejscach i za to ich doceniałam. Gdy jeszcze pijałam napoje gazowane często kupowałam u nich waniliową colę z Niemiec. Ostatnio taka cola (oryginalna, nie jakaś "no name" wersja) była w mojej lokalnej Biedronce...Tak się dzieje z większością tych pozycji które kiedyś uchodziły za ekskluzywne i były dostępne tylko w tych "luksusowych" supermarketach.

  Dyskonty robią się coraz lepsze, moja osiedlowa Biedronka jest ogromna i kiedy robię tam zakupy tracę głowę od nadmiaru pozycji. Taka mentalność u nas chyba, że nawet ci ekskluzywni klienci nie chcą już przepłacać za jedzenie (bo świadomych konsumentów czytających składy jest drastycznie mało, wśród nich także)
   
 •  
   
  Nigdy nie byłam w PiP, za to lubię robić zakupy Leleclerk -tam tez podobno drogo. almy nie lubiłam, ta jedyna dostępna miała słaby towar.
   
 •  
   
  A to mnie zaskoczyłaś prognozą. Pewnie to zależy od miasta i właściciela sklepu. U mnie wszystkie PiPy są naprawdę dobrze zaopatrzone, jest wybór, porządek i naprawdę dobre jakościowo produkty. Klientów jest naprawdę ogrom, więc do głowy mi nie przyszło, ze sieć może mieć jakiekolwiek problemy. W miarę regularnie bywając łatwo się zorientować, które produkty są tam w dobrych cenach, a które ceny mocno zawyżone. Nie lubię dyskontów, bo jednak mają ograniczony asortyment. Lubię robić zakupy za jednym podejściem, nie rozdrabniając się wizytami w kilku sklepach (wyłączając piekarnie i sklepy mięsne). Ogólnie najczęściej kupuję w Kauflandzie - mam po drodze z pracy, więc to najwygodniejsza opcja transportowa. PiP to dla mnie taki backup, a ich karta zniżkowa potrafi wynagrodzić wyższe ceny niektórych produktów, więc przymykam czasami oko na ceny ;)
   
 •  
   
  Ja byłam w Piotrze i Pawle kiedyś, bo miałam blisko i mi się zawsze wydawało, że to uboższa wersja Biedronki :) a wy porównujcie z Almą :) W Almie kupowałam kiedyś online.
  Ale fakt, Biedronka Biedronce nierówna.
  W Lidlu byłam raz.
  Najbardziej lubię Tesco, ale mam daleko teraz
   
 •  
   
   
 •  
   
  @pushthebutton: Widać, bardzo. Cała półka zastawiona jednym typem ryżu, żeby wyglądało że jest towar, podczas gdy wgłąb regału pusto. To samo z masą innych produktów. Z Almą było to samo.
   
 •  
   
  Ale widzisz kłopoty PiPu?
  Bo ja i siebie nie.
  Jak mo teraz PiP po Almie padnie to sie wscieknę!
  Lubię ich wielkość.
  Nie lubię lidli i biedron. Tam nigdy nie ma wszystkiego czego potrzebuję :/
   
 •  
   
  Ja mam obok Auchan, ale wolę Biedronke. Towarem wpisali się w moje potrzeby. A warzywa i owoce są głównie z Polski, o ile się da. Więc włoszczyzna jest spoko. Pączka nie kupię, ale chleby są spoko
   
 •  
   
  U mnie biedra na wypasie. Duża, jasna, czysta, superobsluga, towaru, że aż milo
   
 •  
   
  @khe: To mnie zdziwiłaś. W moim otoczeniu prawie wszystkie Biedry to syf i potwierdzenie wszystkich stereotypów o ryciu w towarach jak świnie w truflach. W PiPie jest czyściej, spokojniej i nigdy nie miałam żadnych zastrzeżeń do jakości.
   
 •  
   
  khe
  Pewnie dużo zależy od tego właśnie, jak dobrze zaopatrzona jest konkurencja w porównaniu do nich. U mnie na przykład piekarnia/cukiernia jest na tyle blisko, że nie ma sensu iść do PiP (a muszę tylko wyjść z osiedla). Do tego większość warzyw i owoców lepiej wygląda (jakości nie porównam) w biedronce niż w moim PiP. Na robienie dużych zakupów w tym PiP jest za mały wybór produktów dla mnie (kilka km dalej jest nawet lepiej zaopatrzony PiP, nawet jeśli nie sięgać po inne sieci). Jedyne po co chodzę regularnie to mięso i wędliny. Chociaż czasami rezygnuję, gdy ludzie nie ogarniają osobnych kolejek do tych dwóch rzeczy (przydałyby się napisy).
   
 •  
   
  Swoją drogą ja nigdy nie zrobilam zakupow a Almie
   
skomentuj
 •  
 • Pozostało 1000 znaków